Son Heung-min je hlavní fotbalovou hvězdou Jižní Koreje a idolem desetitisíců začínajících fotbalistů po celém světě. Čestný reportér Korea.net sestavil kontrolní seznam k úspěchu útočníka londýnského Tottenhamu a kapitána národního týmu ROK, který 8. července oslavil 30 let.

Jděte ve stopách svého otce

programu Korean

Fotbal má Son Heung-min v genech. Budoucí střelec se narodil do rodiny fotbalisty Son Un-jeonga, který v 80. letech hrál K-League. Son Un Jung se stal prvním trenérem pro své děti Heung Min a Heung Young, jejichž tvrdé tréninkové metody později přinesly hmatatelné výsledky.

Jako dospělý vám Heung Min prozradí, že jeho otec ho a jeho bratra nutil čtyři hodiny razit kouli. Na třetí hodině takového tréninku viděl fotbalista před sebou tři míče, protože viděl třikrát.

– Udělal pro mě všechno. Bez něj bych nebyl tam, kde jsem teď,“ říká hráč.

Když byly Heung Minovi pouhé tři roky, jeho rodina se přestěhovala na Nový Zéland, a když bylo chlapci devět let, vrátili se zpět do Koreje se dvěma bilingvními syny. Heung Min vystudoval základní školu Dongbuk a snil o fotbale, takže poté pokračoval ve studiu nikoli na běžné střední škole, ale na akademii fotbalového klubu Soul v hlavním městě. Při studiu na klubové akademii sloužil mladý fotbalista jako míčový chlapec na zápasech v Soulu – při hrách podával hráčům míče zpoza okraje hřiště.

Opustit svou rodnou zemi v 16 kvůli snu

Ve věku 16 let čekal Heung Min nové stěhování, ale nyní musel opustit domov sám. Nadějný forvard odjel do Německa v rámci speciálního programu Korean FA Youth Project pro mladé korejské sportovce. Bylo to pro mě těžké. Když jsem přišel do Evropy, neměl jsem vůbec žádné přátele. Nikdo tam se mnou nešel. Chyběla mi Korea, ale mým cílem bylo hrát v Evropě a dosáhl jsem toho,“ vzpomíná na ty časy Heung Min.

Udělejte kariéru ve vlasti fotbalu a vejděte do historie

Nadějný forvard odjel do

V Německu hrál Son Heung-min za Hamburk a Bayer Leverkusen a prosadil se jako hráč s výbušným sprintem, zakončovacími schopnostmi a vysokou herní inteligencí. Po vstřelení více než 40 gólů v Bundeslize přitáhl Son pozornost špičkových klubů v Evropě. Skauti Tottenhamu hráče vyhledávali a v roce 2015 Spurs vyplatili za korejského fotbalistu 22 milionů liber, čímž se Son Heung-min stal nejdražším asijským hráčem v historii. V Anglii, kde fotbal vznikl, byl pracovitý a talentovaný útočník milován a dostal přezdívku Sonny. Kariéra Heunga Mina ve Foggy Albion nabírala na obrátkách, ale rozhodnutí klubu ji mohlo ukončit. Tottenham chtěl hráče prodat nebo půjčit, aby mohl získat herní zkušenosti. Ale hlavní trenér týmu Mauricio Pochettino se rozhodl dát Sonovi šanci bojovat o místo v týmu.

Heung Min svou šanci nepromarnil – v té sezóně nastřílel Londýňanům více než 20 gólů, dokonce obdržel cenu Hráč měsíce a stal se prvním asijským fotbalistou, který toto ocenění získal. To vše bylo možné díky tvrdému tréninku: jeho spoluhráči říkají, že je doma zřídka viděn – Heung Min neustále trénuje a zlepšuje své dovednosti. Son se stal zvykem zapisovat své jméno do historie: útočník vstřelil první gól Tottenhamu na novém stadionu klubu – úspěch, který nikdo nikdy nepřekoná.

Veďte svůj tým na hřiště v zápase mistrovství světa

Jihokorejský národní tým zahájil kvalifikaci na mistrovství světa 2018 v Rusku tři roky před jeho začátkem. Tigers of Asia, kteří prošli vícestupňovým výběrem, si dokázali zajistit vstupenku na mistrovství světa 2018 a urvali ji v posledním kole kvalifikace.

Son Heung-min přišel do Ruska jako kapitán národního týmu. Tým odehrál na turnaji tři zápasy a Son vstřelil dva góly. Jeho gól proti Německu v závěrečném kole skupinové fáze pomohl poslat úřadující mistry světa domů.

Sloužit v armádě

Son Heung-min v genech

V roce 2018 tým Korejské republiky vyhrál fotbalový turnaj na Asijských hrách. Son Heung-min byl samozřejmě součástí tohoto týmu, navíc byl jeho kapitánem. Ve finále Korejci porazili japonský tým v prodloužení (2:1) a všichni hráči, kteří na tomto turnaji získali zlato, dostali oficiální výjimku z vojenské služby na 21 měsíců.

Místo toho Son Heung Min zaplatil svou občanskou povinnost vůči své vlasti absolvováním vojenského výcviku, který trval tři týdny. I na vojenském výcviku ukázal fotbalista svou nejlepší stránku a získal cenu za perfektní střelbu.

Staňte se nejlepším střelcem Premier League

Sezóna 2021/22 přinesla Heung Minovi důležité individuální ocenění. Korejský útočník vyhrál Zlatou kopačku, cenu udělenou nejlepšímu střelci na konci sezóny anglické Premier League. Útočník Tottenhamu nastřílel 23 gólů ve 35 zápasech a o cenu se dělil s egyptským hráčem Liverpoolu Mohamedem Salahem. Egypťan však nedal všech 23 gólů ze hry, 5 jich vstřelil z penalty a všechny góly Heunga Mina byly čistě herní. A ano, před ním asijští fotbalisté Zlatou kopačku nedostali.

Získejte cenu od prezidenta a vyhrajte hru se svým týmem

Heung Minovi pouhé

Heung Min může rozhodně označit rok 2022 za jeden z nejúspěšnějších ve své kariéře. Kromě uznání v Anglii se fotbalista dočkal vysokého státního vyznamenání v Koreji. 2. května předal nový prezident Jižní Koreje Yoon Seok-yeol Sonu Heung-minovi Modrého draka, nejvyšší ocenění za sportovní úspěchy.

Předchozích osm bodů v kontrolním seznamu Son Heung-min je zaškrtnuto a sám fotbalista by tento bod rád dokončil co nejrychleji. Zatímco hráčská polička s individuálními cenami se pravidelně doplňuje, týmové tituly hvězdě světového fotbalu jednoznačně chybí. Zlato z Asijských her není konečným snem hráče takové úrovně, jako je Heung-Min Son. Tottenham, s nímž má korejský fotbalista smlouvu do roku 2023, stále jen bojuje o trofeje, nikoliv však vyhrávat. Letos v listopadu pojede fotbalista na mistrovství světa do Kataru. Kdo ví, třeba kapitán korejské reprezentace znovu přepíše historii, rok 2022 se mu opravdu daří.

Какé ocenéní získal Son Heung-min v Premier League v sezóně 2021/22?
Zlatou kopačku.
0%
Stříbrnou kopačku.
0%
Voted: 0